Teakészítés a gyógynövényekből


Fűben-fában orvosság - tartja a régi mondás.
Nagyon sok növény rejt gyógyító hatóanyagokat, szinte minden betegségre találhatunk gyógymódot.
Általános felhasználásuk a vizes kivonat, a tea.

Azért írok a teákról, mert a gyógynövények ezt a felhasználását ajánlom legtöbbször belső használatra az illóolajok helyett és mellett. Kettős célt érünk el vele. Az első, hogy bevisszük a szervezetünkbe a hatóanyagokat, ha nem is olyan töménységben, mint az illóolajokkal. A második, hogy folyadékot iszunk, mert naponta 2-3 liter is ajánlott lenne és ezt kevesen teszik meg. Testünk nagy része víz, ezért sok folyadék kell az egészségünk fenntartásához, hogy rendszeresen "átmosódjon".

A tea készítési módok 

Forrázással

Virágokból, levelekből, füvekből, illóolajat tartalmazó termésekből (ánizs, édeskömény) és a keverékeikből készítünk ezen a módon teát.
A forrásban lévő vizet öntjük a gyógynövényre, lefedjük, 5-10 percig állni hagyjuk, utána leszűrjük és fogyasztjuk.

Főzéssel

Gyökerekből, kérgekből, fás növényi részekből és keverékeikből.
A forrásban lévő vízbe dobjuk a teát, az edényt lefedjük, majd gyengén 5-10 percig forraljuk, még forralás nélkül 20-30 percig állni hagyjuk, utána leszűrjük és fogyasztjuk.

Áztatással un. macerálással

Bogyókból készítjük így a teát. A bogyókat összezúzzuk és langyos vízbe beáztatjuk 6-8 órára. Fogyasztás előtt felmelegíthetjük, de ne forraljuk.
A csipkebogyó teát készítjük így, ami sok C-vitamint tartalmaz és az tönkre menne a forralástól.
De a gyógynövényekre jellemző összetettséget mutatja a csipkebogyó. A magjai vesekőoldó anyagot tartalmaznak, de azt az összetört magokból 15 perc főzéssel tudjuk kivonni, de ekkor már nem lesz benne a vitamin.

A teák ízesítése

Szerintem gyógynövényből készült teákat ízesítés nélkül kellene fogyasztani, de ha valaki nem tudja magában meginni, akkor is csak mézzel szabadna édesíteni.
Az emésztési problémára fogyasztott teát csak natúr kell meginni étkezés előtt, tilos bármivel édesíteni őket.


Mennyiségek

Minden gyógynövénynél megvan, hogy milyen adagokat kell alkalmazni a tea készítésnél. Én gyakorlatban csak annyit szoktam változtatni rajta, ha gyereknek készítem, akkor az elkészített teát vízzel felhígítom, hogy az ő adagjukban kevesebb hatóanyag legyen. Szerintem nekik kevesebb elég.
A másik felét igya meg a gyógyító, neki is jót fog tenni!

Egy-egy fajta teát ne használjunk hosszabb ideig, legfeljebb 3-4 hétig.

1. Ráunhatunk annyira, hogy elmegy a kedvünk is tőlük, aztán egy ideig nem fogunk használni teákat.
2. Olyan sokféle hatóanyag összetételűek a gyógynövények, kár lenne nem kihasználni változatosságukat.
3. Vannak gyógynövények, amiket nem is szabad folyamatosan fogyasztani. Például a csalán, ami közkedvelt roboráló-erősítő, de erős vizelethajtó hatása van, és ez gyengítheti a szervezetünket.