Fagyógyászat: Gyógyító fák – fajták szerint

 

Gyógyító fák – fajták szerint

Az erdei séta jólesik. Ennek oka többféle lehet, talán az is, hogy a nyugalmat és erőt árasztó, gyakran házmagas növények közelében biztonságban érezzük magunkat.

 

 

A különféle vallásokban és mondákban a fa fontos szerepet játszik. Az indián teremtéslegendában isten nyilat lő kőrisbe, a sebből szivárgó vérből lett az ember. Buddha állítólag fügefa alatt világosodott meg. Az ősmagyar mondák “égig érő fáról”, “életfáról” szólnak. A hinduk szerint Visnu isten fügefa alatt született. A Biblia a “Tudás Fájáról” beszél, amely az Édenkertben nőtt.

A természeti népek és a fa

Nem minden indián egyforma. Sok törzs van, másféle szertartásokkal és szokásokkal. De közös bennük a kötődés a természethez. Az indián a fát magával egyenrangú lénynek tekinti. Fát kidönteni némely törzsnél bűnnek számít. A fa számukra az istenek lakhelye. A híres főnök, Seattle mondta: “E föld minden része szent népemnek, minden csillogó fenyőtű, minden homokos part, minden árny a sötét erdőben, minden tisztás, minden zümmögő rovar szent népem gondolatában és tapasztalatában. A fában mozgó nedvesség a vörös bőrű ember emlékét hordja.” Elgondolkodtató idézet. Arra figyelmeztet, milyen tiszteletben kellene az embernek a természet más részeivel együtt élni. Ezt felejtettük el.

A fa gyógyíthat

A fagyógyászat igen kellemes eljárás. Természetesen nem szabad azt hinni, hogy a betegség megszűnik, mert félóra hosszat a fa alatt üldögéltünk. A fa gyógyereje ajándék annak, aki kényszer nélkül meg tud nyílni előtte. A lényeg az, hogy a fákat ugyanolyan élőlénynek tekintsük, mint amilyenek mi vagyunk, és tudatosítsuk magunkban, hogy kölcsönösen függünk egymástól. Gondozhatjuk, de ki is vághatjuk a fákat, ugyanakkor ők jelentik számunkra az éltető levegőt és a friss, nyugtató, zöld harmóniát, amely gazdaggá teszi bolygónkat. Sétáljunk sokat parkokban, erdőkben, arborétumokban, és szívjuk magunkba a kristálytiszta, hűs levegőt. Gondolatban köszönjünk az öreg fáknak, és mondjunk nekik hálát azért, hogy megtisztítják a levegőket. Ha úgy érezzük, hogy jól esne, simítsuk végig a törzsüket, vagy öleljük át néhány percre kérges törzsüket. Meglátjuk majd, mekkora energiával töltenek fel bennünket! A fagyógyászat segítséget nyújthat fejfájás, migrén, lehangoltság vagy túlhajszoltság esetén, és egy órás erdei séta után elkezd helyreállni a test-szellem-lélek egyensúlya.

 

 

És most lássuk, melyik fa milyen lelki panaszra jelenthet gyógyírt!

 

Almafa

Különösen tavasszal szép, amikor virágzik. Az édes illat vonzza az ember, és javítja a hangulatát.

Alkalmazás: A lehangolt és szomorú embernek hasznos az almafa derűs kisugárzása.

 

Nyír

Különösen fehér kérge elragadó, amit idősebb korában sötét repedések hálóznak be. A karcsú alak is tetszést ébreszthet, amely annyira hajlékony, hogy a legkeményebb viharnak is ellenáll.

Alkalmazás: Mindenkinek segít, aki úgy érzi, túl nagy rajta a fizikai / lelki terhelés. Arra tanít, hogyan éljük túl az élet viharait.

 

Bükk

A németek szerint zivatarban a bükk a legbiztonságosabb fa, amely stabilitásával, erős állóképességével példát mutat az embereknek.

Alkalmazás: Zaklatott, és érzelmileg labilis városi embereknek való gyönyörű fa, amely megtanít minket, hogy minden helyzetben “több lábbal álljunk” a földön.

 

Tölgy

A tölgy az erő érzetét kelti, hiszen csak úgy duzzad az erőtől. Nem csoda: 30-40 méter magasra nő, és több száz évet is megél.

Alkalmazás: A tölgy átadja az embernek az erejét. Ha valaki lelkileg gyenge, vagy nehéz feladat előtt áll, célszerű tölgyesben sétálnia, esetleg tölgyet ültetni a kertjébe.

 

Füge

Fügefát akár a lakásban is tarthatunk, de a kertekben is vígan megél, édes gyümölcsével elkényeztetve a gazdáját.

Alkalmazás: A füge erősíti és támogatja a bizonytalan embert.

 

Gesztenye

Ki ne ismerné a sült gesztenye édes ízét és illatát? Piacokon gyakran találkozhatunk vele. Az illat sokakban a gyermekkor biztonságos érzését ébreszti fel, és talán hihetetlennek tűnik, de ez az érzés bizony egy árnyas gesztenyefa alatt is elfoghatja az embert.

Alkalmazás: A védettség érzését keltik bennünk, ha gesztenyefák közelében tartózkodunk.

 

Juhar

Az igénytelen fa nem nagyon magas, koronája terjeszkedő. Ősszel mutatja igazi szépségét, a lomb sárgára és vörösre színeződik, mintha lángokban állna.

Alkalmazás: Belső nyugtalanság és pánik esetén célszerű juharfák közelében tartózkodni.

 

Fűz

Kifejezetten elegáns fa, amely akár 30 méter magasra is megnőhet. Feltűnőek az ezüstös levelei és kérge. A homeopátiában reumás panaszokra használják.

Alkalmazás: A dühöngő kedélyekre a fűz nagyon jó hatású, szelídíti a lendületét és jó útra téríti.

 

Ciprus

A ciprus, ez az örökzöld tűlevelű, a toszkán táj jellegzetes eleme, Talán ezért kelt vágyat és jó érzést látványa oly sok embernek.

Alkalmazás: A ciprus lábánál vigaszt találhat. Az álmodozó embernek segít, hogy nyugodtan, de céltudatosan foglalkozzon élete tervezésével.